پاسخ های ارسال شده در انجمن

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • در پاسخ به: مدلسازی سازه های 3 بعدی در 2 بعد #300880

  توزیع جرم به طور مستقیم بر توزیع نیروهای لرزه ای ناشی از اعمال شتاب بر سازه 3 بعدی تاثیرگذار است و در واقع اختصاص جرم به یک قاب به معنی محاسبه سهم آن از کل نیروی زلزله وارد بر ساختمان است. نیروی لرزه ای در مدل 3 بعدی بر مرکز جرم طبقه وارد می شود و سپس با توجه به توزیع سختی لحظه ای، که در هر گام تحلیل در معرض تغییرات ناشی از تسلیم اعضاست، بین قابهای مقاوم توزیع می شود. بنابراین اگرچه برای تخمین توزیع جرم در حیطه الاستیک، می توان از نسبت سختی اولیه قاب مورد مطالعه به سختی کل سازه در جهت مورد نظر استفاده کرد اما باید دانست که این تخمین دقت خود را به محض ورود به ناحیه غیرخطی از دست می دهد. برای رسیدن به نتایج دقیق تر بهتر است با استفاده از تقارن پلان درجه نامعینی توزیع نیروی لرزه ای به صفر رسانده شود تا تنها یک معادله استاتیکی و دقیق بر تعیین نیروی زلزله و جرم لرزه ای قاب حاکم شود.

  در پاسخ به: دستور shallowFoundationGen #300847

  اگه با نسخه سفارشي هم كه الان ران گرفتم و كانورج نشده بازم واگرا شد چه كار بايد كرد؟

  واگرایی احتمالا از مشکل اول مورد اشاره در پست های قبلی باشد. باید دقت داشته باشید که پی شما می تواند تنها از زیر یک ستون عبور کند و آن را به زمین متصل کند و نمی بایست آن را برای چند ستون استفاده کنید. در صورتی که میخواهید چند ستون را به زمین متصل کنید، باید برای هر کدام از آنها جداگانه دستور ShallowFoundationGen را فراخوانی کنید. این کار زیر هر ستون یک پی منفرد ایجاد میکند. اتصال پیهای منفرد به یکدیگر و ایجاد پی گسترده، در حال حاضر مستلزم ویرایش دستی کدهای تولید شده توسط دستور است.

  در پاسخ به: دستور shallowFoundationGen #300837

  فایل OpenSees سفارشی خانه OpenSees را می توانید از مسیر زیر دانلود بفرمایید:

  در پاسخ به: دستور shallowFoundationGen #300819

  با عرض سلام و وقت بخیر،
  دستور ShallowFoundationGen حاوی اشکالاتی به شرح زیر است:
  1- تنها قادر به مدلسازی پی منفرد است. به عبارتی، در صورتی که شما یک پی گسترده در زیر چند ستون مدل کنید، چنانکه انتظار دارید، این پی به یک یک ستونها متصل نمی شود بلکه تنها به ستون مرکزی متصل شده و از زیر سایر ستونها تنها عبور می کند و به آنها متصل نمی شود. این اشکال سبب اختلال در یکپارچگی پی شده چرا که اتصال سازه به پی تنها در یک نقطه و از زیر یک ستون برقرار می شود و سایر ستونها آزاد می مانند.
  2- حتی در حالتی که برای مدلسازی پی منفرد از آن استفاده شود، مکانیز به کار رفته توسط آن برای برقراری اتصال بین گره های فوقانی فنرهای وینکلر با یکدیگر و با گره تحت ستون یک مکانیزم ناقص و نادرست است که منجر به وقوع واگرایی در مدل سازه ای می شود.

  در بین دو اشکال گفته شده، اشکال 2 توسط مجموعه خانه OpenSees رفع شده است و چنانچه از OpenSees سفارشی این مجموعه استفاده بفرمایید این مشکل برطرف خواهد شد.
  اما اشکال دوم مستلزم گسترش قابلیتهای این دستور به حالت پی گسترده است که خانه OpenSees امیدوار است در آینده نزدیک مبادرت به این کار بنماید.

  با احترام
  سید علیرضا جلالی
  مدیر خانه OpenSees

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)