راهبرد آموزشی خانه OpenSees

تصمیم گیری در مورد راهبرد و نگرش مناسب اولین حرکت ما در مسیری بوده است که مفصلا در بخش آموزش OpenSees در مورد آن صحبت کرده ایم. راهبرد آموزشی خانه OpenSees مبتنی بر یک شناسایی کامل و جامع از موضوعات مورد نیاز پژوهشگران و اساتید دانشگاه های ایران و سراسر جهان در ارتباط با نرم افزار OpenSees است. در نتیجه این شناسایی راهبردی، یک مجموعه کامل از عناوین دوره آموزش OpenSees طراحی شده است که می تواند طیف وسیعی از پژوهش های دقیق و بروز را در زمینه ارزیابی سازه ها پوشش دهد. این فهرست در واقع یک ریز-دسته بندی از موضوعات مختلف برای دوره آموزشی OpenSees است.

علاوه بر ریز-دسته بندی موضوعات آموزشی، امکان ترکیب آنها در قالب اهداف رایج و یا اهداف سفارشی نیز فراهم شده است. در ادامه به معرفی اهداف ارائه این ریز-دسته بندی از موضوعات می پردازیم. در صورتی که مایلید به فراگیری رایگان هر یک از این دسته ها بپردازید، در بخش آموزش OpenSees منتظر شما هستیم. استفاده از آموزش های پولی ارائه شده در دو بخش دوره آموزش OpenSees و بسته آموزش OpenSees ارائه شده است که اولی به تفکیک ریز-موضوعات و دیگری به تفکیک اهداف دسته بندی شده اند.

اهداف ریز-دسته بندی موضوعات آموزش OpenSees

راهبرد آموزشی خانه OpenSees روش این خانه برای رسیدن به رضایت حداکثری مخاطبان است. هدف کلی ما از ارائه این ریز-دسته بندی ارتقای سطح کیفی آموزش های خانه OpenSees ضمن افزایش قدرت خرید مخاطبان به کمک تفکیک مسیر پژوهش به گام های کوچک است. به بیان دیگر، پس از شناسایی اهداف مختلف کاربرد OpenSees، به روشی برنامه ریزی شده، مسیر رسیدن به هر یک از آنها به گامهای کوچک و مستقلی تفکیک شده است. به عنوان مثال صفر تا صد «استخراج منحنی شکنندگی قاب خمشی فولادی» به گام های زیر تفکیک شده است:

 1. راه اندازی و نصب OpenSees و آشنایی با اصول اولیه مدلسازی و تحلیل در OpenSees
 2. آموزش عوامل رفتار غیرخطی عضو خمشی فولادی و شیوه های مدلسازی آنها
 3. آموزش به کار گیری «مدل عضو» در ساخت «مدل سازه»
 4. آموزش مبانی مواجهه با عدم قطعیت در ارزیابی عملکرد لرزه ای
 5. آموزش تحلیل IDA با الگوریتم گام ثابت
 6. آموزش تحلیل IDA با الگوریتم پیشرفته hunt-fill
 7. آموزش استفاده از پردازش موازی و روش سرور-کلاینت برای پیاده سازی الگوریتم hunt-fill

چنانکه دیده می شود از ابتدایی ترین مبانی کار با نرم افزار OpenSees تا روش های پیشرفته برنامه نویسی شده مور نیاز در مدلهای فوق سنگین، همگی در این سیر گام به گام گنجانده شده اند.

ویژگی های این دسته بندی و امکاناتی که به کمک آن حاصل می شود را می توان در قالب موارد زیر برشمرد.

 1. ارائه دوره های ارزان قیمت آموزش OpenSees

در مثالی که برای ریز-دسته بندی موضوعات مرتبط با استخراج منحنی شکنندگی قاب خمشی فولادی آوردیم، می توان دید که با جایگزین کردن گام دوم با آموزش مدلسازی عضو خمشی بتن آرمه، می توان سایر گام های مسیر آموزشی OpenSees را عینا برای هدف استخراج منحنی شکنندگی قاب خمشی بتن آرمه نیز به کار گرفت. به همین ترتیب، با حفظ کلیت و برقراری ارتباط درست بین آموزش های هر دوره می توان امکان استفاده مکرر از اغلب دوره ها را برای مجموعه وسیعی از مخاطبان خانه OpenSees فراهم نمود.

نتیجه این گستردگی در کاربرد چیزی نیست جز سرشکن شدن بهتر هزینه های تولید دوره ها بین مخاطبین متعدد و در نهایت کاهش قیمت آن ها.

 • امکان بروز خلاقیت در انتخاب موضوع پژوهش

ویژگی دیگر ریز-دسته بندی ارائه شده از موضوعات آموزش OpenSees امکان تعریف نمودن موضوعات متعدد با ترکیب خلاقانه سیستم های مختلف سازه ای و روش های متنوع ارزیابی عملکرد آنها و پاسخگویی به نیازهای مختلف با ترکیب ریزموضوعات مناسب است. یک مرور ساده در ادبیات فنی نشان خواهد داد که ترکیبات بکر زیادی از موضوعات ارائه شده وجود دارند که هنوز مورد ارزیابی پژوهشگران پیشین قرار نگرفته اند. بسیاری از پژوهشگران بر این تصورند که برای موفقیت در انتشار مقاله باید به دنبال پیشنهاد موضوعاتی باشند که از پایه جدید و نوآورانه باشند. به عنوان مثال تلاش می کنند تا به معرفی یک سیستم میراگر جدید و ارزیابی آزمایشگاهی و عددی آن به روشی کاربردی برای کنترل ارتعاشات لرزه ای سازه ها بپردازند. این قبیل پیشنهادها اگرچه با ارزش اند، با این حال انجام آنها مستلزم صرف هزینه و زمان بسیاری است. یک تحلیل منطقی هزینه-فایده ما را به این نتیجه می رساند که می توان با صرف هزینه یکسان در موضوعات آماده تر، تعداد مقالات بیشتری را با حفظ کیفیت ارائه کرد. از این رو، اولویت خانه OpenSees در ارائه آموزش و شماوره به مخاطبان پیگیری موضوعاتی است که متکی بر ریز-دسته بندی ارئه شده در دوره های آموزش OpenSees این خانه باشند. بنابراین راهبرد پیشنهادی ما بهره گیری از تنوع در ابزارهای در دسترس برای مدلسازی سیستم های متنوع سازه ای و روش های ارزیابی آنها است و تولید ابزارها و مدلهای جدید سازه ای و روش های تحلیل اولویت بعدی خانه OpenSees را تشکیل می دهد.

 • جلوگیری از صرف هزینه برای آموزش های غیرضروری

راهبرد آموزشی خانه OpenSees به شما کمک می کند آموزش های مورد نیاز خود را با توجه به موضوع پژوهش انتخاب کنید و هزینه خود را برای موضوعات غیرمرتبط صرف نکنید. شاید دوره هایی را دیده باشید که مدعی اند می توانند شما را در یک مدت کوتاه در حیطه های مختلف مدلسازی سازه ها و روش های ارزیابی آنها به تسلط برسانند. به فرض اینکه این توانایی شگفت آور را داشته باشند، آیا برای مخاطب بهتر نیست تا با صرف هزینه کمتر تنها بر جنبه هایی که در حال حاضر به آنها نیاز دارد متمرکز شود و هزینه خود را صرف یادگیری OpenSees در حیطه هایی که معلوم نیست چه قدر و چه زمانی به کار او بیایند نکند؟

نگرش خانه OpenSees که حاصل سالها آموزش در سطح پیشرفته و مشارکت در انتشار مقالات با ارزش بسیار است، میگوید که یک آموزش تنها زمانی مخاطب را به نتیجه خواهد رساند که او را در موضوع مورد نظر به لبه دانش برساند. تا قبل از این مرحله، تلاش های شما صرف انجام مطالعاتی خواهد شد که توسط گذشته گان انجام شده اند و در نتیجه نوآوری لازم برای استخراج مقالات موفق را ندارند. از این رو، ما نه تنها پرداختن سطحی به چندین موضوع در یک دوره آموزشی را رد می کنیم، بلکه تفکیک دوره ها بر حسب موضوع را نیز در دستور کار خود قرار می دهیم تا به مخاطبین خود قدرت تصمیم گیری و بودجه بندی دقیق در مسیر یادگیری OpenSees را بدهیم.

 • پرداخت تدریجی هزینه های آموزش

یک واقعیت بسیار مهم آن است که با وجود تلاش خانه OpenSees در ارائه کامل و شفاف و قابل فهم دوره های آموزش OpenSees، همچنان تسلط بر آنها مستلزم صرف زمان و انجام تمرین مناسب است. بنا براین رسیدن به توانایی انجام یک پژوهش قوی فرایندی چند ماهه است و نه چند روزه. از این رو کاملا منطقی است که بخواهیم هزینه های لازم در مسیر یادگیری را به طور تدریجی و در طول زمان پرداخت کنیم و نه به یکباره و در ابتدای مسیر. این موضوع ضمن مدیریت بهتر هزینه ها به شما آرامش و قدرت بیشتری در انتخاب دوره ها خواهد داد. چرا که با گذراندن هر دوره چراغ پرنوری در ذهن شما ایجاد خواهد شد و تصور اولیه شما از اهداف نهایی را بروزرسانی خواهد کرد. با انتخاب قدم به قدم موضوعات آموزشی، شما قادر خواهید بود که مسیر پیش رو را با گامهای محکمتری طی کنید و یا هر زمان لازم شد قبل از پرداخت هزینه های اضافی، بخشی از مسیر انتخابی خود را بازنگری کنید.

 • بروزرسانی موثرتر و آسان تر دوره ها

پس از ریز دسته بندی موضوعات، به کارگیری دستاوردهای جدید محققان هر حیطه در تولید دوره های آموزشی جدید OpenSees به سادگی امکان پذیر خواهد شد زیرا بدون نیاز به بازتولید بخش های پایه و صرفا از طریق تعریف کردن موضوعات جدید در ذیل موضعات قبلی محقق خواهد شد.

خانه OpenSees ضمن تشکر از علاقه شما، با افتخار توجه شما را به فهرست ریز-دسته بندی شده از موضوعات آموزش OpenSees جلب می نماید. لازم به ذکر است که حق کپی برداری از این سند برای خانه محفوظ و انتشار آن تنها با حفظ نام و علامت تجاری خانه OpenSees مجاز خواهد بود.