OpenSees سفارشی

توسعه از اینجا آغاز می شود!

موضوع ما از آنجا شروع شد که دوست داشتیم تنها مصرف کننده دانش نباشیم بلکه علاقمند بودیم حتی به قدری ناچیز هم که شده، بتوانیم سهمی در توسعه این نرم افزار متن باز داشته باشیم.

OpenSees یک دانشگاه است. دانشگاهی با موضوع تحلیل غیرخطی و به عبارتی کمی فنی تر، اجزای محدود غیرخطی. دانشگاهی که درب آن باز است تا علاقمندان بتوانند به رایگان وارد شده و از نزدیک کدهای نوشته شده توسط پیشگامان این مسیر را ببینند، تجزیه و تحلیل کنند و آن را در حالت اجرا کنترل و به عبارتی دیباگ کنند. مشخصا فرصت مغتنمی است که قبل از OpenSees فراهم نبوده است. البته این را هم باید داخل پرانتز گفت که در این دانشگاه اساتید همان دانشجویان دو روز پیش هستند و کسی به آن معنای متداول کسوت استادی نپوشیده است و همه تا حدی در سطح یکدیگرند. بنابراین، شاید بهتر باشد بگوییم OpenSees یک فروم است؛ مقری برای تبادل اطلاعات و دستاوردها در حیطه کدنویسی اجزای محدود غیرخطی.

خوب، اینها را گفتیم تا داستان ما کمی واضحتر شود و معلوم شود که اصلا چرا و چگونه پای در این میدان گذاشته ایم. اما بعد از سالها، اکنون در حیطه مورد علاقه و کاربرد خود استخوانی خرد کرده ایم و راستش را بخواهید دیگر چندان دنبال یاد گرفتن از دیگران نیستیم بلکه از استفاده کردن از ابزارهایی که دست ساز خودمان هستند لذت می بریم، از آزادی عملی که این نرم افزار بزرگ برای ما ایجاد می کند، و از این که مهم ترین فعالیتها در زمینه توسعه اجزای محدود غیرخطی دنیا را از این نقطه به راحتی رصد می کنیم.

نتیجه این علاقه و پیگیری این است که هرجا نیازی کاربردی برای خودمان و یا محققین مراجعه کننده به ما پیش می آید، سعی میکنیم راه حل را در توسعه بیشتر OpenSees دنبال کنیم تا به ابزاری قوی و ماندگار برای خودمان و دیگران تبدیل شود.

به رسم برنامه نویسان متن باز، و به موازات متن نسخه رسمی OpenSees، ما نیز متن اصلاحی خود را در حساب گیت هاب خانه OpenSees به اشتراک میگذاریم. با وجود آنکه علاقه داشتیم دستاوردهای توسعه ای ما در نسخه دانشگاه برکلی-کالیفرنیا منعکس شود و سریعتر در اختیار محققان بین المللی قرار بگیرد، ولی به علت ضعف پاسخگویی و کندی پشتیبانی ارائه شده برای آن نسخه، از تلاش برای این هدف منصرف شدیم.

از طریق صفحه دانلود نسخه 1399/12/25 می توانید آخرین نسخه بروزرسانی شده OpenSees سفارشی ما را دانلود کنید و در جریان تغییرات آن قرار بگیرید.